Haber Detay

Konut sektörü devlet desteğiyle büyüyor

Gayrimenkul sektörünün önemli isimleri, TÜİK’in açıklamış olduğu son verileri değerlendirdi.

TÜİK'in açıklamış olduğu son verilere göre Türkiye genelinde konut satışları 2017 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,45 oranında artarak 115 bin 869 oldu.

Özyurtlar Holding, Cihan İnşaat, 216 Yapı ve Yapıen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt:
“Sektör, devlet desteğiyle büyüyor”

TÜİK'in açıklamış olduğu son verilere göre Türkiye genelinde konut satışları 2017 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,45 oranında artarak 115 bin 869 olması sevindirici. Böylesine yüksek bir satış oranıyla tekrar canlanma gösteren gayrimenkul sektörünü, önümüzdeki günlerde çok daha büyük satış rekorları bekliyor. 

Satış rakamlarını bir önceki aya göre değerlendirdiğimizde bile konut satışlarında artış görülüyor. Bu da konutun hâlâ en güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmaya devam ettiğini gösteriyor. 

İnşaat sektörünün geçtiğimiz altı ayına bakacak olursak, devletin sektöre verdiği desteklerle birlikte gayrimenkulün sürekli büyüdüğünü görüyoruz. Yapılan konut kampanyaları, faiz oranlarındaki indirimler, yabancı yatırımcılara tanınan vatandaşlık hakkını sektördeki hareketliliğin ana sebebi olarak sıralayabiliriz. 
Yabancı yatırımcıya konut satışları da giderek artıyor. Yabancılara yapılan konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 65,3 oranında artarak bin 726 olmuş. Yabancı yatırımcılara tanınan vatandaşlık hakkı satışların artmasında etkili oldu.

Ertuğrul Yavuz Pala / Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı:
“Mevsimsel durgunluk aşıldı, şimdi üretim ve istihdam zamanı” 

Konut satışlarının 2017 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 42,4 oranında artarak 115 bin 869'u bulduğunu görüyoruz. Mevcut durum bize gayrimenkul sektörünün tekrar kendini bulmaya başladığını gösteriyor. Bu tabloyu, ağırlıklı olarak ikinci el konut satışlarında görülen dönemsel ve geçici azalmaya neden olan rehavent döneminin sona ermeye başlaması olarak değerlendirebiliriz. Her sektörde olduğu gibi gayrimenkulde de dönemsel olarak durgunluklar yaşanması gayet normal. Ekonominin lokomotifi konumundaki inşaat sektörü dönemsel düşüşlere göre değerlendirilmemeli yıla bakılmalı. Sektör, 2017 yılının ilk 7 ayında büyümesini sürdürdü yılsonuna kadar da yatırımlar artarak devam edecektir. Konut sektöründe asıl hareketlenmeyi eylül-ekim aylarında görmeye başlayacağız. Düzenlenecek kampanya ve desteklerle taleplerin kasım-aralık-ocak döneminde çok daha yoğunluk kazanmasını bekliyoruz. Konut satış rakamları çok sevindirici, yatırımların, üretimin ve istihdamın artacağına inancımız tam. Ekonomi iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan dalgalanmalardan etkilense de inşaat sektörünün 2017 yılında da büyümesine hız kesmeden devam edeceğini öngörüyoruz. Bundan sonra bizlere düşen görev ise; üretim ve istihdamı artırmak olmalı. 

 

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar:
“Konut satışlarındaki büyük artış, güven verdi”

TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre sektör büyük bir rekora imza atarak, hız kesmeden büyümeye devam ettiği görülüyor. 2017 yılı Temmuz ayı satış rakamlarına baktığımız zaman bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,4 oranında artış göstererek 115 bin 869 olduğunu görüyoruz. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden gayrimenkul sektörünün çoğunlukla büyüme göstermesi geleceğimize olan güvenimizi daha da artırıyor. Yüzde 42,4 gibi yüksek bir artışın yaşanması biz gayrimenkul üreticileri için büyük moral oldu. 
Hükümetin gayrimenkul sektörüne vermiş olduğu destek ve teşvikler gayrimenkul sektörünün bugünlere gelmesinde büyük katkısı oldu. TÜİK tarafından açıklanan son rakamlar, gayrimenkul sektörünün güvenli bir liman olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi.


Konut sahibi olmayı kolaylaştıran kampanyalar ile canlanan gayrimenkul sektörü, hem yatırımcıların hem de konut alıcılarının kazançlı çıkmasını sağladı. 

Yapıen İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Celal Koçer:
“Tüm zamanların rekoru kırıldı”

Türkiye genelinde konut satışları 2017 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,4 oranında artış göstererek, tüm zamanların rekorunu kırdı. Yıl başından beri süre gelen satış rakamları sektörün her zaman olduğu gibi güvenilir bir liman olduğunu bize bir kez daha gösterdi. Satış rakamlarında sadece geçen ay bir miktar düşüş görüldü. O da mevsimsel yaşanan durağanlıktan kaynaklandı. Konut satışlarının özellikle eylül, ekim aylarından sonra çok daha yüksek gelmesini bekliyoruz.  

Ayrıca gerek faiz indirimleri, gerekse uzun vadeli cazip taksitli kampanyalar sayesinde konuttaki fazla stoklar da erimeye başladı. Bu artışta yabancıya konut satışının da büyük rolü olduğunu söyleyebiliriz. 

Yabancılara yapılan konut satışlarında da büyük bir satış rekoru kırıldığını görüyoruz. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 65,3 artış gösteren yabancı satışları sektörün canlanmasında büyük rolü oldu. 

Dövizdeki düşüş konut satışlarının yükselmesinde etken oldu. Ev almak isteyen yatırımcı dövizdeki parasını bozdurarak konut sahibi olmayı tercih ediyor. Tüm bu gelişmeler sektörün gelecekte de ivme kazanacağını gösteriyor. 

"Yeni bir rekorun habercisi"

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, geçen yıl yaşanan olaylar nedeniyle söz konusu artışın göreceli olduğunun söylenebileceğini ancak resmin tamamına bakıldığında bu artışın 2017'ye yeni bir rekor getireceğini söyledi. 

Bu yılın 7 ayındaki satış rakamının, 2013'ten bu yana gerçekleşen en yüksek seviye olduğunu vurgulayan Durbakayım, bu artış eğiliminin yılın son çeyreğinde katlanarak artmasını beklediklerini kaydetti.

Durbakayım, "Ağustos ayında Kurban Bayramı ve uluslararası arenadaki gelişmelere bağlı olarak alternatif yatırım araçlarının baskısını hisseden gayrimenkul sektörü, eylül ayı ile birlikte büyük bir sıçrama yapabilir. Yeni lansman ve kampanyaların art arda gelmesini beklediğimiz eylül ayı ile birlikte hem konut satışlarında hem de konut fiyatlarında yeni bir artış trendi başlayabilir." şeklinde konuştu.

"Temmuzdaki artışın yıl sonuna kadar ciddi bir ivme kazanacağını düşünüyoruz"

Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir de söz konusu satış rakamlarının, haziran ayında mevsimsel nedenlerden ötürü başlayan gerilemenin yerini hareketli bir dönemin aldığını gösterdiğine işaret etti.

Demir, temmuz ayındaki artışın yıl sonuna kadar ciddi bir ivme kazanacağını düşündüklerini ifade ederek, "Özellikle yaz tatilinin sona ermesi ve okulların açılmasıyla birlikte artan kampanyaların da katkısıyla sektörümüzde giderek artış gösteren rakamlardan bahsedeceğimizi söyleyebiliriz." dedi.

Satışlardaki artışın kendi satış rakamlarına da yansıdığını kaydeden Demir, "İmzamızı taşıyan projelerimizin satışlarındaki hareketlilik tüm hızıyla devam ediyor. Biz de yatırımcılarımızın taleplerinden aldığımız güçle yeni yatırımlarımızı projelendirmeyi sürdürüyoruz." ifadelerini kullandı.

"Yabancıya konut satışı adeta patlamaya sebep oldu"

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas ise hem hükümetin verdiği KDV muafiyeti ve vatandaşlık teşvikleri hem de gayrimenkul şirketlerinin yurt dışına yönelik çalışmalarının yabancıya konut satışında adeta patlamaya sebep olduğunu söyledi. 

Elmas, yılbaşından bu yana her ay artan satışlarla gerek sektörün gerekse hükümetin çalışmalarının meyvesinin alındığını belirterek, "2017 sonunda gayrimenkul sektöründe hem satışlarda hem ruhsatlarda yine bir rekora imza atılacağı kanaatindeyiz. Konut sektörü olarak üretmeye ve istihdam sağlamaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

"Asıl artışı eylül ve ekim aylarında bekliyoruz"

Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan da İstanbul'un her zamanki gibi konut satışlarında başı çektiğini belirterek, 15 Temmuz'un üzerinden henüz bir yıl geçmişken böyle bir tablo görmenin mutluluk verici olduğunu ifade etti. 

Uyan, "Yaşanan olumsuzlukların etkilerini toplum olarak üzerimizden attık. Siyasette de istikrarı yakalamış olmamız konut satışları üzerindeki olumlu havayı artırdı. Satış ofislerimizde de artışı görmeye başladık. Ağustos ayında da satış ofislerimiz doluydu. Ağustosta satış ofislerimizden 172 bağımsız birimin satışı gerçekleşti." şeklinde konuştu. 

Bu hareketliliğin, bayram sonrası satışların artacağına işaret ettiğini belirten Uyan, şöyle dedi: 

"Ancak asıl artışı eylül ve ekim aylarında bekliyoruz. Konut alacaklar bu dönemi kaçırmamalı. Talebin daha artması fiyatları etkileyecektir. Aynı şekilde demir ve çimento fiyatlarındaki artış gibi inşaat maliyetlerini etkileyen fiyat artışları ekime kadar fiyatlara yansıyacaktır. Zamlardan önce ertelenen konut ihtiyaçlarını gündeme alma zamanı geldi."

"Konut satışlarındaki artış müthiş"

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı ise konut satışlarındaki bu artışı "müthiş" olarak nitelerken, TÜİK verilerinin konuta ve sektöre olan güvenin artarak devam ettiğini gösterdiğini kaydetti. 

Gelecek aylarda da bu olumlu havanın devam edeceğini düşündüklerini ifade eden Kabadayı, şu değerlendirmelerde bulundu:

"2017 yılının ilk çeyreği de oldukça güzel bir performans göstermiştir. Rekorla kapatılan yıllar olan 2015 ve 2016 yıllarında birinci çeyreklerde 297 bin ve 303 bin seviyelerinde olan satışlar, 2017'nin ilk çeyreğinde 325 binlere çıkmıştır. Dolayısıyla konut fiyat seviyesindeki artışın, artan talep ile birlikte devam etmesi ve önümüzdeki dönemde yapılacak olan yeni kampanyaların lanse edilmesi ile yeni bir satış rekoruna imza atılması kaçınılmaz olacaktır."

Sefa Öztürk /Sefa İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi:

Gayrimenkul en çok kazandıran yatırım aracı olmayı sürdürüyor
Türkiye genelinde konut satışları temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 42 oranında artarak 115 bin 869 oldu. Her sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de zaman zaman durgunluklar yaşanıyor. Yaz aylarının etkisi bayram tatilleri ile birlikte insanlar yazlık bölgeleri tercih ediyor, Kurban Bayramı tatili sonrası ve okulların açılmasıyla birlikte eylül ayında sektör için sezon açılmış olacak böylece konut satışlarının da giderek artacağını düşünüyorum. Ülkemizde gayrimenkul en çok kazandıran yatırım araçlarından biri olmaya devam ediyor, yatırım yapmak isteyenlere bu dönemi değerlendirmelerini tavsiye ediyorum. 2017 Ocak- Haziran döneminde yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü % 16,3 artış gösterdi, bu rakamlarda konut satışlarının aslında ülke genelinde artarak devam ettiğini gösteriyor. 

Atmaca Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca TÜİK Konut Satış Rakamları Değerlendirmesi:
TÜİK'in açıkladığı temmuz ayı konut satış rakamlarında geçtiğimiz yılın ayını ayına göre yaşanan yüzde 42.4'lük artış oranı, yeni yönetmeliklerle birlikte getirilen indirimler, hayata geçirilen yeni kampanyalar, ödemelerde sunulan kolaylıklar gibi unsurların etkisiyle sektörümüzde geçtiğimiz ay yaşanan durgunluğun yerini canlılığın aldığını kanıtlıyor. 

Ekonominin lokomotif sektörleri arasında en önemli sırada yer alan inşaat sektörü, hükumetimiz tarafından verilen desteklerle her dönem canlılığını korumayı sürdürüyor. Henüz yaz döneminde olmamıza rağmen temmuz ayında yaşanan bu hareketlilik yıl sonu beklentilerini üst noktaya taşıyor. Biz de bu hareketliğe paralel olarak imzamızı taşıyan yatırımlarımızla sektörümüze tüm gücümüzü ortaya koyan bir yaklaşım sunuyoruz. Bu yaklaşımımızla satış rakamlarımızı artırarak müşteri kitlemizi zenginleştiriyoruz.

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:    
© 2017 | AHİ Emlak & İnşaat | Tüm Hakları Saklıdır...

Web Tasarım